Uzun süre önce Fusion için ilginç ve bedava bir plugin buldum. Vlam ismindeki bu plugin çeşitli matematik hesaplamalarla oluşturduğu noktalar ile dizilim yoğunluklarını ve eğimlerini değiştirerek değişik ve güzel animasyonlar hazırlıyor.
Plugin‘i biraz zorlamak adına çok yüksek çözünürlükte bir animasyon denemesi yaptım. Sonuç olarak aynı çözünürlükte çalışan (yada çalışmaya çalışan) diğer pluginlerle yaklaşık bir hız verdi. En azından makinam kitlenmedi ve işin sonuna kadar sağlam bir şekilde çalışmayı başardım. (İş yerinde butür denemeler olmaz iş yeri iş yeridir ayrıca güçlü bilgisayarlarda orda durur. Bu tür gereksiz denemeler evde yapılır, dolayısıyla kasılma ve çökmeler normaldir.) Bu arada denediğim çözünürlük 5k pixel’in biraz üzerindeydi.

Eyeon fusion'dan bir çalışma.

Eyeon fusion'dan bir çalışma.

Bu plugin’e ulaşması çok kolay. Aynı zamanda krokodove eklentisinide yapan Kom Kom Doorn adresli siteden bedava olarak indirilebilir. Fakat önceden uyarayım ayarları oldukça karışıktır. Bu sizi yıldırmasın. Karıştırın sonucunda elbet iyi bişeyler çıkar.

Örnek olarak küçültülmiş bir render örneğini video olarakta ekledim. Umarım bir faydası olur.

Plugin’in görünümü içinde alttaki ekran görüntüsü örnek oluşturabilir.

Fusion üstünde çalışırken Vlam'ın menü yapısı

Fusion üstünde çalışırken Vlam'ın menü yapısı

Advertisements