TV’de Formatlar


Bu yazıyı çok uzatmak istemiyorum çünkü dün gece oturup uzun bir tuto hazırladım açıkcası şuan üşengeçliğim en üst düzeyde. Fakat dün o tuto’yu hazırlarken (Bu arada tutorial’ı %100 karşılayan bir türkçe kelime sanırım mevcut değil.) tamam ben HD formatında hazırladım canvas’ı ama nedir bu HD format nie bunu seçtim bu format nedir, nerde kullanılır gibi sorular gelebilir. Gerçi daha hit’im ne budum ne belli değil ama ben geleceğe yatırım yapıp hazırlayayım böyle bir yazı.

İşin doğrusu bu formatları aslında hergün herkes kullanıyor. Nasıl mı? Gayet basit, eve gittiğinizde TV başına oturuyomusunuz? Otuduğunuzda aslında bir monitöre de bakıyorsunuz hatta bu bakan birçok kişinin evinde bilgisayar da var. Nerdeyse herkes (Mac kullananlar dışında çünkü onlar teknikten anlamaz.) bilgisayarının ekran çözünürlüğünü bilir hatta iconları büyük görmek için bazılarımız onları olabildiğince düşük sayılara getirir. Hah! Tam bu noktada TV ve bilgisayar monitörü benzerlik gösterir. Siz bilgisayarın çözünürlüğünü şuan minimum 800×600 boyutlarına getirirsiniz(XP ile min.,daha önce 320×240 falan da vardı ahhh ahh nerden nereye…) işte TV lerinde böyle bir çözünürlüğü var. Evde kullandığımız tüplü (gaz tüpü değil) televizyonların hemen hepsi 720×576 çözünürlüğündedir. Aslında oldukça düşük. Hatta bilgisayarda kare şeklinde olan pixel yapısı bunlarda dikdörtgendir de.
Yani neymiş şuan evde kullandığımız TVler (SD çözünürlük, PAL için) 720×576 pixelmiş. Bazı yerlerde buna 576i de denir. Saniyede en fazla 25 kare geçirir fakat bu 25 kare yeterli gelmediğinden olsa gerek herbir kareyi ikiye bölüp saniyede 50 alan geçmesini sağlamışlar.
Gelelim günümüze çünkü bu teknoloji eski ve yenilenmesi gerekli. Günümüzde HD diye bişey çıkarttılar, nedir bu niyedir? Çünkü dedikya şimdiki teknoloji eski diye buda yenisi. Teknik detayları nerdeyse eski sistemle aynı. Birtek gözle görünür fark var o da çözünürlük.
HD harflerinin açılımı ingilizce High Definition’dan gelir. Bunun Türkçesi yüksek tanımlı demektir. Aslında tanımlı kelimesi bana orda biraz hatalı geliyor çünkü görüntü ekranın yüzeyinde tanım kazanmıyor içindeki devrelerde tanım kazanıyor dolayısıyla aslında ekran yüzeyinde çözünmüş oluyor. O yüzden bence çözünürlük daha doğru bir kelime. Peki nedir bu çözünürlük?
SD tv lerde söylemiştikya 720×576 diye hatta 576i demiştik, bunlarda da çeşitli ölçüler var. Çeşitli diyorum çünkü bir tane değil. Hani bazı özel şifreli sözüm ona HD yayın yapan TVler varya onların yaptığı aslında düşük seviyede bir HD yayını. Bizimkilerin parası yokki gerçek HD kalitesini verebilsin. Nerdeeee!! Anca zavallı halkıma FullHDmiş gibi pompalıyorlar. Pehh!! Neyse, o konuda da yazmak lazım.
 
Digiturk Plus HD Smart
 
Şuan ülkemizde yayın yapan HD yayın çözünürlüğü 1280×720 pixel çözünürlüktür. Bu da literatürde 720p olarak geçer. Birtek artısı sinemalardaki gibi her saniye içinde 25 kare geçmesidir.(Sinemalarda 24 kare geçer.) Bunun dışında düşük seviye HD formatıdır. Pekala HD ready tv’ler bu formatı rahatlıkla destekler çünkü zaten hd ready tv’ler bu formatın daha üstünde kaliteye sahiptir. Peki 720p dışında hangi formatlar mevcut bir sayalım. 720p sonrasında 1080i ve 1080p gelmekte. 1080i iki farklı karşımıza çıkıyor:

    Bluray media izleyen olursa eğer orada 1920×1080 interlace yani 1080i
    Eğer tv izliyorsa 1440×1080 yani 1080i olarak.
 
Birde 1080p formatı var. Bununla 1080i 1920×1080 arasındaki tek fark biri geçişli diğeri geçişsiz yani prograssive olması. Daha derine inmek isterim ama saniyede iki alan geçmesinin derinlikleri format bilgilerinin sanki zormuş gibi bir izlenim almasına sebep olabilir.
Dünyada Full HD yayın yapan Japonya başta olmak üzere birçok ülke vardır. Merak eden google’a sorabilir. Hatta bu insanlar 5.1 ses kuşağını bile görüntüyle birlikte yollamakta. Daha ötesinide yapanı gördüm ama 5.1 ses kuşağını filmle birlikte gönderebilmek bile bizimkilerin daha ne kadar yol katetmesi gerektiğini gösteriyor.
Kalite isteyen Bluray izler HD-dvd izler(Hani elinde kalmıştır.) Çünkü bu medya tipleri yayın yapan çoğu tvden kaliteli görüntü sunar.
 
Wordpress’teki kardeş grubum Bluray Türkiye Blu-ray diskleri ve yenilikler hakkında olukça fazla bilgi verecektir.
 
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s